Eat well for less

Marie-Christine Daignault | Desjardins Group

Did you know that students spend an average of $156 a month eating out?

You can save about $100 a month if you make your lunches and snacks yourself.

Your challenge: cook and eat well

Step 1: Review your habits.

  • What makes you eat out?
  • How much does it cost a week?
  • Can you make it at home?

Step 2: Find simple, delicious recipes and make a list of the ingredients you’ll need before you head to the grocery store. Ideally, you want to make the thing you find yourself going out for!

Step 3: Schedule in a good time to cook and stick to it.

Step 4: Calculate your actual savings and consider if it’s really worth it to make it yourself.

Step 5: Don’t give in to temptation—it takes 21 days to form a new habit.

5 tips to get there:

1. Dream!

Find motivation by creating a “from me to me” savings goal. Automatic transfers will help you stick with it. To help you:

2. Create a menu

Make a list of the ingredients you need so you only buy what’s necessary: Households throw out 30% of their food.

3. Make life easier

Cook in bulk and freeze meals, prepare your lunch the night before, buy practical containers, a nice lunch bag, a good-quality cup for beverages…

4. Cook with friends!

It costs less and it’s a lot more fun.

5. Change your habits

Change up your route to break old patterns.

We give you this challenge to encourage you to develop new micro-habits. Without even realizing it, you can save a lot of money—and often faster than you think!

All articles

The Reply feature is currently unavailable. Thank you for your understanding.

Share this post